Stavíme podlahové topení v domě na venkově


Lidé, kteří žijí na venkově v rodinných domech, bývali, a leckdy i stále bývají, v očích mnoha obyvatel velkých měst jakýmisi venkovskými „balíky“, tedy víceméně podřadnými jedinci. Nadřazenost a pýcha některých maloměšťáků se dokonce odrazila v literatuře a rozhodně to není nic nového pod Sluncem. Jenže nyní se karta obrací a mnoho lidí ve městech zjišťuje, že městský život přináší i řadu úskalí, zejména vysokou hladinu smogu a hluku a v městských bytech také sníženou možnost úspory nákladů za vytápění. Uvědomte si, že právě otop je jednou z největších položek v rodinném rozpočtu, a že se jedná rok co rok o desítky tisíc korun, které jen „protopíme“, abychom se vůbec mohli v domě ohřát.

podlahové topení

Je to investice vysloveně nerentabilní, ovšem chodit v zimě v bytě po celou dobu v zimníku, je jednak nesmírně nepohodlné, a pak i nezdravé. Lidé na venkově na to ale mohou vyzrát docela jednoduše, a sice pořízením systémových desek pro podlahové vytápění. Mohou je na podlahu položit i svépomocí, do jejich drážek vložit topné potrubí, zapojit jej do krbového výměníku, na systémové desky pak položit cementovláknité krycí desky a následně dlažbu s kobercem, a máte v domě zajištěný zdroj vytápění jednak neskutečně komfortní, a pak velmi levný. V podstatě nejlevnější na trhu.

hra na podlaze

Výhodou suchého systému pokládky topné soustavy je také to, v případě závady systém snadno demontujete a nemusíte bourat pracně zhotovený betonový zátěr. Topit dřevem je samo o sobě levné, navíc si dřevo můžete sami nasbírat v lese nebo s dovolením majitele lesa zpracovat nějakou tu soušku, a teplo od podlahy se postará i o to, že nebude nutné místnosti přetápět. Dalším významným benefitem jsou receptory na bosých chodidlech, která jsou zdrojem rozkoše a příjemného pocitu, pokud jim dopřejete příjemné teplo, a to u topení v podlaze můžete samozřejmě očekávat.