Jaký je rozdíl mezi účelovou a americkou hypotékou?


Je naprosto běžné, že pokud si chcete koupit dům či byt, zažádáte si o hypotéku. Pokud totiž nemáte na účtu několik miliónů, bude se vám hodit. Jak jinak byste svůj dům zaplatili?

Možná se ale během toho, co budete hledat nejvýhodnější hypotéku, setkáte s pojmem neúčelová hypotéka nebo americká hypotéka. O co v tomto případě jde? Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl?

Obojí vám poskytnou jak banky, tak nebankovní společnosti, takže můžete získat nebankovní hypotéku nebo nebankovní americkou hypotéku. Rozdíl je ale v tom, na co ji můžete použít.

peníze

Na co se používá hypotéka asi tak nějak všichni víme. Je to na zakoupení domu, bytu nebo pozemku, na kterém budete nemovitost stavět. Může se také použít na koupi družstevního bytu. Rovněž ji můžete použít, pokud chcete stavět nový dům. Také na rekonstrukci svého domu nebo bytu můžete využít peníze získané z hypotéky. Také fotovoltaika nebo další alternativní zdroje energie jdou hradit tímto způsobem. Rovněž jde použít na vypořádání dědictví, pokud potřebujete někoho vyplatit.

Ale co teda americká hypotéka? Na co ji můžete použít? Zatímco hypotéka je účelová, americká hypotéka je bezúčelová, což znamená, že peníze můžete použít prakticky na cokoliv. Nemusíte dokládat žádné faktury, kupní smlouvy ani nic takového. Můžete si za ni koupit co chcete a nemusíte to nijak dokládat.

peníze

Dobrá zpráva je, že tyto peníze lze použít i na konsolidaci úvěrů a také na investice, i když v případě investic se jedná o poněkud riskantní krok a rozhodně nedoporučujeme investovat peníze z půjčky do investic, u kterých nemáte nikdy stoprocentní riziko, že se vám vložené peníze vrátí. Tímto byste se mohli dostat do problémů.

Pokud ale potřebujete peníze na koupi domu či podobně, rozhodně je pro vás výhodnější účelová hypotéka, ať už z hlediska úroků, fixace nebo daňových úlev.