Nakupujeme svítidla do domácnosti


Rekonstruujete byt nebo rodinný dům, přičemž součástí rekonstrukce je i rozmístění svítidel? Uvažujete například nad tím, že v ložnici budou svítidla umístěná přímo na zdi nad postelí, a doplníte je vhodnými LED pásky nebo bodovým osvětlením? A v obývacím pokoji také provedete mnoho změn v rozmístění svítidel a totéž se může týkat i schodiště, vstupní haly a kuchyně. Svítidla v domě jsou důležitým prvkem, který zajišťuje nejen dostatečný světelný komfort, ale i psychickou pohodu. Světlo je pro lidský zrak podnětem pro tvorbu hormonu serotoninu, který podporuje dobrou náladu a brzdí rozvoj úzkostí, fobií a depresí.

elektrická žárovka

Instalaci svítidel by teoreticky zvládl každý šikovný kutil svépomocí, ale tento postup nelze obecně doporučit, protože i drobná chyba se tu může vymstít. S čím se tu například můžete setkat, a proč je výhodné a vlastně i správné vyhledat pomoc u elektrikáře z Prahy 7?

Průřez vodičů – když amatér nakoupí nevhodný průřez vodičů, mohou se v elektrických obvodech přehřívat a dojde-li ke zkratu, můžete i vyhořet. Zdánlivá maličkost se tu pak vymstí velice nepříjemným způsobem. A přijít kvůli tomu o střechu nad hlavou rozhodně nemáte zapotřebí. Správné průřezy vodičů se musí nasazovat jak u zásuvkových, tak i světelných okruhů.

elektrický rozvaděč

Zapojení svítidel a vypínačů – nedbale zapojené vypínače, špatně dotažené šrouby ve svorkách, vodiče pod šrouby s nedostatečným kontaktem a s možností vzniku elektrického oblouku, prasklé kryty svítidel, obnažené kryty svorek ve vypínačích i svítidlech – to vše jsou nebezpečné závady, typické zejména pro některé kutilské práce.

Schodišťové vypínače – zapojení schodišťových vypínačů vám může dokonale zamotat hlavu. Na obrázku je to sice dobře zřejmé, ale v praxi přímo v terénu musíte mít dobrou představivost, abyste to zvládli. Elektrikář si s tím ale poradí bez problémů.